LSI luan me Trump, makthin e Ramës

Të gjithë ja kanë marrë vesh ankthin, frikën, telashin Edi Ramës dhe gjithësejcili po mundohet të luajë me të. I fundit që e ka bërë është shefi i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili i cili, sot ka lëvizur gishtin në plagë. Ai ka four jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke kërkuar monitorimin e zgjedhjeve të ardhshme në Shqipëri nga administrata e re amerikane e Donald Trump. Propozimi i Vasilit përpos faktit se duke kërkuar ndërhyrjen e SHBA lë përshtypjen se zgjedhjet mund të kenë probleme, ka edhe një nëntekst të dytë. Ai ka theksuar se ajo duhet të bëhet nga administrata e re e Donald Trump, duke nënkuptuar atë që dikur Rama e quajti si turpin e civilizimit perendimor.

Dhe sot, me gafën e dikurshme të shndërruar në makth, po luajnë të gjithë ata që duan ta vënë kryeministrin në pozicion të vështirë.

Në fakt deklarata e Vasilit erdhën pas një interviste që kryetari i LSI-së Ilir Meta kishte dhënë sot për gazetën Express. Të gjitha gazetat pranë kreut të kuvendit theksuan si titull të intervistës shprehjen se Trump është një president jo i rastësishëm që shikon përpara. "Jam i bindur që marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe SHBA-së do të vijojnë të forcohen më tej edhe pas këtyre zgjedhjeve. Dhe, besoj se cilado forcë politike fiton në Amerikë, raportet me Shqipërinë me SHBA janë strategjike" theksoi Meta duke thënë pikërisht të kundërtën e fjalëve të Ramës që e kish quajtur dikur fitoren e Ramës një fatkeqësi edhe për shqiptarët.

Tani, pavarësisht se ndryshimi i pushtetit më 20 janar në Uashington nuk pritet të ketë ndonjë efekt të menjëhershëm në Tiranë, të gjithë ata që nuk e duaruan dot triumfalizmin mitoman të ramës para fushatës, po ja nxjerrin atë për hundësh duke i përmendur vend e pa vend presidentin e ardhshëm amerikan. 

Me sa duket këtë lojë perverse po e luajnë me zell edhe Meta e Vasili.

(Lapsi.al) 

Komentet

Comments

O Busho, po Merua cfare mendimi ka per kete deklarate, e ben Iliri per te ngacmuar Bashen? He Busho, pyete pak gjeniun Mero!

Kini kujdes se Tramp nuk eshte simpatik per nje mase te kosiderueshme dhe ndoshta kthehet ne bumerang.

Mos ki merak o Like, qe marrdheniet e Shqiperise do forcohen se tepermi, nuk diskutohet, por jo nen qeverisjen me te ndyre qe ka pare rrota e historise se ketyre 100 e kusur vite, Rilindje+LSI, por nen qeverisjen PD+Opozite. Kete vetem nje budalla nuk e kupton dhe nuk e ndjen. Fundi i aleances se qelbesirave po vjen. Duroni edhe pak!

Kto shkerdhatat e PS duheshin zhdukur qe me kohen e atij plak pederast enverit . Por faji jone si komb qe lejume me jetu edhe me u rrit krimbat e enverit.edi pederasti me kurven e tij personale erjonin e te gjithe pederastat e tij ne qeverisje do zhduken shume dhimbshem nje dite...ZOTI ESHTE I MADH DHE NUK HARRON

E pse qenka loje perverse o idiot gazetar???

Ilir Meta eshte medjator i se keqes, pozicioni i Tije mbetet shume poshterues per popullin, ''vizioni'' i Tije politik, eshte gjithnje ne pritje te ''fituesit'' te rradhes, per tu ngjitur ne karrocen e triunfatorit, nuk ka fe, as ide, as bese.Ky mafjoz, qe interpreton rrolin e paliaços, si ekuilibrist ne cirkun e politikes Shqiptare, eshte me i piste se vete banditet Rama, Basha-Berisha, ky eshte gjithnje me duar ne thes duke vjedhur. Jemi te rrethuar nga tri kater banda mafjoze te organizuara si parti politike. Tani ky Meta i shtyre nga Rama- Basha e provon te afrohet me administraten Trump. Kur te gjithe hajnat e politikes Shqiptare flisnin kunder Trump , me forcohej gjithnje edhe me shume mendimi se Trump do te behej President. Mirpo ne jemi nje popull frikacak dhe shume servil, prandaj kemi keta hajna, qe dalin dhe bejne spektakel mashtrimesh. Ky Meta,Rama, Berisha- Basha jo vetem qe jane te korruptuar, por i kane duart e lame me gjake, ka 26 vjet qe vazhdon kjo masaker, me qindra njerez vdesin spitalesh ne pa mundesi te paguajne mjeket e korruptuar, me qindra u vrane ne 1997 e vazhdojne te vriten, me qindra kane vdeke maleve e kane perfunduar ne fund te detit ne kerkim te fatit , me qindra vdesin nga ushqimet e skaduara e ilaçet e skaduara, me qindra vriten e vetvriten nga droga. Por filmi duket se s'ka te mbaruar. Une shpresoj qe njerezve t'ju dalin gjumi.Nuk eshte shume e veshtire te permbysish nje klike mafjoze, mè e veshtire eshte te ikish me bisht nder shale.Mè e veshtire eshte te vdesish spitalesh, e te jeshe pa shpres, pa pune, e pa gezime dhe pa te ardhme. Mè e veshtire eshte ti lejosh te vjedhin te sotmen dhe te nesermen e brezave qe do te vijne.Shume mè e veshtire eshte te mos skuqemi nga turpi, qe lejojme nje grup njerezish te masakrojne Shqiperin. Nje mik me thoshte '' Ju Shqiptaret konsideroheni trima ..... mire dje me Enverin, qe s'arriti kush a vriste, por edhe sot me bijte e Tije politik keni frige, e ikni si dhia.....''

Shoh te ekspozuara dy fotot, te Rames e Trumpit, ku Rama duket si nje "burre i pashem e i urte", e Trumpi i zgerdheshur e shemtuar si nje i dale nga cmendina. Ka me mijra foto ku Trump praqitet me nje portret normal si nje burre i hijshem bjond me trup atleti e me nje pamje fisnike, e po me mijra foto te Rames ku ai me fytyre te ngerdheshur e te paruar e sy te egersuar, qe duket si nje sapo i liruar nga burgu apo nga cmendina. Lapsi i Bushatit, paskej kapur keto foto qe nuk jane tipike per asnjerin. Thua rastesisht apo me qellim ?

Presidenti Trump nje nga gjerat e para qe do te beje eshte te shpalle Xhorxh Soros "Kercenim per Sigurine Kombetare te Amerikes". Atehere cdo te bejne partite qe kane njerez te lidhur me Fondacionet "E Hapura" te Sorres? Cdo te behet me "Kushtetuten" qe e financoi Sorra, e hartuan "avokatet" e Sorres, e perkrahen me shantazhe e kercenime, me "fleterrufe" alla Kinezce ambasadoret e Sorres, dhe do ta zbatonin po njerezit e Sorres? Ky vit do te shohe nje permbysje spektatolare te gjithe ngrehines se Sorres, qe do zeje fill ne Amerike e do perhapet kudo ne Europe. Ky do jete edhe fundi i plehrave ne Shqiperi. Asnje nga keta ndyresira qe kane vjedhur e poshteruar njerezit nuk do ja shohim me bojen.

Add new comment