Rrëzohet Dako/ Gjykata e Durrësit bllokon “Velierën”

Gjykata Administrative e Durrësit ka urdhëruar pezullimin e punimeve për ndërtimin e “Velierës” në qytetin bregdetar. Pezullimi i punimeve erdhi pas Shoqëria civile depozitoi një kallëzim penal në Gjykatën Administrative pas zbulimit të mureve.

Vendimi është dhënë pasi në vendin ku po kryhen punime janë zbuluar mure antike, që dyshohet se i përkasin periudhës bizantine. 

Ka patur debat të madh publik për këtë çështje. Shoqëria civile dhe opozita kanë kundërshtuar kryetarin e Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, duke i kërkuar që të ndaleshin punimet. 

Komentet

Comments

Tani do shofim harbuterine e qeverise. Ose do ta injorojne vendimin e gjykates dhe buldozeret do vazhdojne punen. Ose do fillojne kercenimet me telefona dhe nje gjykate me e larte do ta ktheje vendimin.

Gjushit i duhen milionat e Eurove per fushate! Nuk ka zot qe e ndal Gjushin! Gjushi duhet ta nxjerre Durresin fitues, ndryshe Rama e shtyp si morr! Projekti do vazhdoje!

Add new comment