Gazeta ruse ‘Sputnik’: Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe

Gazeta ruse ‘Sputnik’ ka komentuar një letër të senatorëve amerikanë duke e konsideruar përmbajtjen e saj pro Nikolla Gruevskit dhe Serbisë.

Sputnik thekson se “Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe”, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Sipas portalit të Kremlinit, senatorët amerikanë kërkojnë direkt nga kreu i Departamentit të Shtetit të ndalojnë zbatimin e platformës shqiptare në Maqedoni. 

Gazetari dhe ish-korrespondenti Cvetin Çilimanov tha për Sputnik se “Ambasada e SHBA është me të vërtetë plotësisht e përfshirë në zhvillimet politike në Maqedoni dhe kjo nuk është e panjohur”.

Paratë shkojnë në organizimin e Organizatave Soros-it për Shoqëri të Hapur në Maqedoni, e cila është e lidhur ngushtë me Partinë Social Demokrate “, shpjegon Çilimanov.

Ai thotë se pret që ky hetim të zgjerohet në ambasadën në Shqipëri, ku ambasadori Donald Lu ka punuar në mënyrë të ngjashme me ambasadorin në Maqedoni, Jess Bailey. Pas disa hetimeve Departamenti i Shtetit thekson se paratë janë shpenzuar në mënyrë të rregullt. Këto përgjigje janë cilësuar të pakënaqshme nga senatorët. Sipas bashkëpunëtorit të Sputnik, senatorët po hetojnë edhe korespondencën private të ambasadorëve.

Ai vë në dukje se administrata e Trump ka kërkuar për të reduktuar në mënyrë drastike paratë që janë ndarë për Departamentin e Shtetit dhe USAID-it, dhe beson se hetimi i kërkuar nga republikanë kongresmenë është pjesë e të njëjtës përpjekje për të reduktuar hapësirën për abuzim politik të parave që ka kryer administrat e ish -Presidentit Obama, i cila ka ndihmuar partitë te majta, shkruan Bw. 

“Unë shpresoj se efekti i hetimit do të jetë për të reduktuar ndikimin e ambasadës amerikane në Maqedoni. Nëse ky presion e çon ambasadorin të sillet në mënyrë të barabartë për të gjitha palët do ishte më mirë”, thotë Çilimanov.

Stevan Gajiç nga Instituti për Studime Evropiane tha për Sputnik se letra e senatorëve është një lajm i mirë për popullin serb në Ballkan, për shkak se kjo lëvizje në mënyrën më të drejtpërdrejtë tenton të pengojë projektin “Shqipërisë së Madhe”.

Sipas tij, senatorët republikanë paralajmëruan se ambasada amerikane në disa pjesë të botës kanë një politikë kundër asaj të shpallur e presidentit të ri amerikan.

“Senatorët amerikanë kërkojnë nga Departamenti i Shtetit për të vendosur rendin në shtëpi dhe se ambasadat nuk duhet të sillen ndryshe dhe se duhet të ndryshojë politika e SHBA-së në 25 vitet e fundit në Ballkan”, tha Gajiç.

Siç thotë ai, kjo ngjarje ka dërguar një mesazh shumë të fortë. 

“Shqiptarët kanë marrë tashmë një karton të verdhë, në qoftë se nuk mund ta quajmë të kuqe, atë për ushtrinë e Kosovës. Unë mendoj se populli serb në Ballkan është pjekuria e elitës sonë dhe duhet të përfitojë nga këto zhvillime pozitive në skenën ndërkombëtare”, tha Gajiç për Sputnik. /LAPSI.AL/ 

Komentet

Comments

He te qivja motren megjithe rusine dhe serbine kurve ju ka kapur frika nga nje lufte me Ameriken jua qin mamane Trump,i sjua perton shume dhe e dini shume mire se me ate ska gjueti shtrigash , prandaj nga njeri krah me flete lavdurimi per te, pas shpine mundoheni te zgjeroni ndikimin tuaj leninostalinputinmilloshoviç,robtineverre ku tikenirraceeflliqurt

broqkulla komunistesh rus si rama,thaqi,gligorov,vuqiq putin.kurr ambasadoret amerikan nuk parandalojn shqiperin e madhe,por pengojn serbin e madhe.ambasadoret pengojn sorros qe perkrah ruset rama,ruqi,dokle,zaev,ahmeti.dihet mir se nuk ka asnji parti serbe qe eshte pro shqiptarve siq nuk jan as gruevski e as taev me bashkpuntorin ahmeti.rama eshze nderlidhes.

paramendo rama ,thaqi,ahmeti te bejn shqiperi te madhe keta e ben kolumbi e avganistan,siri,irak taleban isis shqiprin kosoven e trevat shqiptare ne maqedoni .keta pos karrikave te tyre nuk kan gje tjeter.vetem thaqi e rama kan me shum vrases deputet,trafikant,perdhunues e hajna se sa burgu me i madh i shqipris.as ne burgje nuk gjen me shum kriminel se tek partia e rames dhe thaqit.per qfar arsye thaqi po vepron krye ne vete per ushtrin e kosoves.amerika i thot ngadal.sa per kinezin lu ai dihet qe i sherben mao ce dunit.

Pra,kundershtaret e ambasadoreve lu dhe bailey qenkan funderrina antishqiptare .Po qadra me ke eshte ,me platformen e nenshkruar ne prani te rames apo me bytheqirat sllave te gruevskit ??

E verteta eshte se Departmentu i Shtetit eshte per bashkimin e gjithe shqiptareve ne nji shtet ashtu si e ka fale zoti dhe ashtu si eshte e organizuar gjithe bota , dhe jo , shqiptaret te jene vec dynjase , jo vete shteti shqiptar te kufizohet vetem me shqiptar qe eshte apsurdi me i madh dhe i vetmi ne bote .Bashkimin e gjithe shqiptareve ne nji shtet mund ta pengojne vetem ata te cilet , per arsye te qellimeve te tyre imperialiste dhe hegjemoniste ndaje trojeve shqiptare kane ndikuar ne ndarje te shqiptareve dhe, kjo nuk eshte Amerika dhe kongresustet amerikan por eshte Rusija me sateliten e saje Serbi..Per fat te mire tani me gjithe populli shqiptar kete e di si vjershen permednsh dhe s ka kush e bind popullin shqiptar se gazeta ruse " suputnik " dha ata qe qendrojne pase kesaje gazete , edhe me financimin e saje po bejne c mose qe deri te bashkimi i shqiptareve ne nji shtet , te mose vije por , gabohen rende sepse , shqiptaret po e presim sinjalin e shumepritur nga ameret te cilet, tani kane ca angazhime me formimin e shtetit te kurdistanit dhe kjo , tek shqiptaret se luhat aspak besimin tek miqte e medhej Amer te shqiptareve dhe sinqeritetitn e tyre ndaje shqiptareve ZOTI dhe. AMERIKA

Po jo mo, ci keni keto...se na i merzitet shpellaret....Lereni tani kete muhabet se i ka zgjidhur bibiLushi me ambasadorin rus ne tirane keto muhabete...mos kini merak....Sa te kemi Salushin dhe BibiLushin bashke me Putinin shqiptaria i ka ne rregull punet....

Add new comment