Presidenti për Fatmir Xhafën: Nuk do ta dekretoja, por s’më lë Kushtetuta

Megjithëse kandidaturën e Fatmir Xhafës për Ministër të Brendshëm, Bujar Nishani e gjykon të papërshtatshme për postin e Ministrit të Brendshëm, sërish do ta dekretojë atë. Kushtetuta, thotë presidenti, nuk ma jep të drejtën për ta refuzuar. Nëse do të ma jepte do ta kisha refuzuar, u shpreh Nishani. Për presidentin, emri i Fatmir Xhafës në postin e Ministrit të Brendshëm është i papërshtatshëm për dy arsye. E para është politizimi i policisë së shtetit në këto momente. Emri i Xhafës, sipas asaj që la të kuptohet presidenti e çon më tej këtë fenomen. Arsyeja e dytë janë dëshmitë që kanë dalë në media për rrahjet dhe torturat që ka ushtruar Fatmir Xhafaj ndaj familjarëve të të akuzuarve në Krujë gjatë komunizmit.

“Kam ndjekur me shqetësim disa debate mbi kandidaturën e Ministrit të Brendshëm.

Ka pasur dëshmi publike shqetësuese të cilat akuzojne kandidaturën e Ministrit të Brendshëm për ushtrim dhune dhe torture gjatë procesit hetimor, jo vetëm ndaj subjekteve që hetohen, por edhe ndaj familjarëve të tyre.

Sipas dëshmive ky vendim fokusohet në hetimet për shkak të vdekjes së diktatorit.

Në këto rrethana, në këtë kontekst për rëndësinë që ka angazhimi i strukturave dhe për shkak të garancive që duhet të japë personi që duhet të drejtohet për shkak të garantimit të të drejtave dhe lirive, por posaçërisht për shkak të të drejtave politike të alternativave të partive në zgjedhje.

Në vështrimin tim kandidatura e ministrit është e papërshtatshme, por Kushtetuta nuk i jep të drejtë presidentit për të refuzuar një candidaturë për ministër, pasi i vetmi kusht që përcakton Kushtetuta për të qenë ministër është plotësimi i kushteve për të qenë deputet” tha Nishani

I pyetur nga gazetarët nëse presidenti i ka verifikuar dëshmitë për torturat që ka ushtruar Fatmir Xhafaj, presidenti tha se ato janë publike.

Komentet

Comments

S'keni ku shkoni,ne burg do t'ju coje Xhafa,sidomos tani nuk zot qe ja ploteson egoizmin qe u krijua,ndoshta dhe Kryeminister.Si te thuash Basha hengri mut kot,por nga cadra ne burg eshte kollaj fare.Pse harron Xhafa kollaj,jo hetusi por kerdine do te bej,oh sa i embel eshte pushteti.

Shume zhurme,jo e rrahu ,jo e torturoi,jo sekretar i pare i rinise,jo egoist i pacipe,jo karrierist,edepsez fare....por ama po behet minister i brendshem.Sala dhe basha po bejne gati rrobat per ne hotel kashta.Asnje ne bote nuk e fal Bashen per genjeshtrat qe hodhi per nje vit rrjesht,ne fund doli ai qe ishte,Bota nuk te fal,nuk harxhon energji kot,dhe pranon me mire nje qelbesire si Xhafa se nje amarete si Basha.Xhafa do beje dhe drejtesine dhe policin dhe burgun,mjere Sala dhe basha,Xhafa nuk te fal,prandaj s'ka shoke,

kjo eshte nje shpulle per bashen ...eshte nje rrufe ne qiell te hapur..nje sfide e drejtperdrejte... a mund te themi se nishani po e sfidon bashne me percarje ne parti nqs se basha nuk hyn ne zgjedhje..??!!

Basha e Berisha e Nishan qeni.. do grini sallat kot mos them nje fjale tjeter mos hani m...Rama do hyj ne histori .... burg per ju vetem kete po pret populli!!!

Rama do te hyj maje k.....it. bashk me ty o anonimus

Do te jete shume e lezetchme nese Xhafa do te arrestoje Nishani per krimet qe ka bere!

E po nuk ka ku te veje me shume. Pas 30 vitesh perseri ne pushtet hetuesit e diktatures. A nuk eshte absurde qe shoqeria civile tulatet e rri si mut? A nuk eshte absurde qe ish te denuarit politike jane strukur e nuk reakojne? A nuk eshte paradoks qe mendohet progres kur Ministra behen ata qe kane vrare e prere? Bejeni dhe Gramoz Rucin President, Nexhmijen Zv. Kryeministre dhe jemi mire... Ky popull pa bythe ka vdekur!!!!!! Ngrini plackat dhe shkoni lani banjot e Europes se ne vendin tuaj nuk ju le partia te jetoni.

...kur hyn ne pyll pa sepate.

Ky sakati te jap doreheqjen, perndryshe ai eshte bashkepunetor i Kriminelit Xhafa! Eshte i njejti argument qe perdorin keta kriminela per krimet qe kane bere kohen e diktatures komuniste, sma lejon kushtetuta!!!? Edhe keta kelyshe kete argument perdorin, ishte ligji!!!!? Mesa duket ketu ska per tu ndeshkuar njeri, prandaj ju bej thirrje te gjithe atyre qe jane vrare, burgosur, torturuar apo internuar, merrni fatin tuaj ne dore, plumbi do plumb, gjaku do gjak! Vdekje te gjithe krimineleve Komuniste!

Po kur nuk dekretoi Visar Zhitin pse nuk ju referua Kushtetes presidenti,po kur dekretoi nje rektor qe nuk kishte shenuar denimin te formulari I dekriminalizimit Ku e kishte Kushtetuten KY president yne, po shyqyr e paska gjetur tani , koha do ja tregoje vleren ketij akti per mire a per keq.

Gojet e liga thone se Xhafa ka zene avokat dhe do te padise Nishanin ,Bashen dhe ata dy mercenaret berishiane dhe vete Berishen! Por kisha qejf te pyesjacfare peshe ka "krimi'' i Xhafes krahasuar me krimet e Bashes dhe Sales?

Add new comment