Misteri/ Kush ia ndryshoi mendjen Nishanit?

Vendimi i presidentin Nishani për të dekretuar “in extremis” Fatmir Xhafën si ministër të brendëshëm ka ngjallur shumë dyshime: çfarë kulisash lëvizën dhe cilët faktorë hynë në lojë në këtë vendim.

Dyshimet janë disa. Së pari presidenti priti deri ditën e fundit të afatit 7 ditëor që i njeh Kushtetuta një praktikë që nuk e ka ndjekur më parë. Së dyti ai shpalli një konferencë shtypi, për të justifikuar veprimet e tij, gjë që gjithashtu nuk është e zakontë për presidencën e tij. Dhe së dyti ai kishte furnizuar disa burime pranë tij më lajmin se nuk do ta dekretonte Fatmir Xhafën për ministër të brendëshëm.

Të gjitha këto flasin për aktin se diçka këtë herë ishte ndryshe.

Ndrushe ishte edhe fjala e tij në komunikimin me mediat. Forlula e gjetur duket absurde: “Morali im nuk e pranon dekretimin po kushtetuta shkon ndesh me moralin tim” ishte fabula që gjeti Bujar Nishani. Pse duhet ta bënte këtë? Ndoshta për t’I dhënë një bonus atyre që i kishte premtuar se do ta rrëzonte Xhafën? Apo mos vallë sepse diçka ka lëvizur ne minutat e fundit dhe ai është dashur ta ndryshojë vendimin vetëm pasi kishte shpalllur tashme konferencën e shtypit?

Një version që po qarkullon më tepër në qarqet pranë shumicës parlamentare është se Bujar Nishanit i është bërë një presion i madh diplomatik. Si ai e kishte vendosur mosdekretimin dhe pastaj “urdhri” nga  kancelaritë perendimiore e detyroi të tërhiqet.

Por i futur në një sitë logjike edhe ky arsyetim çalon. Çfarë presioni mund t'i bëhet një presidenti në fund të mandatit, i cili të ardhmen e tij politike më shumë sesa me ndërkombëtarët e sheh të lidhur me PD-në?

Pikërisht për këtë, një version i dytë e sheh tërheqjen e Nishanit të lidhur me një nga qenrat e vendimmarrjes që funksionon brenda selisë blu. Sipas saj presidenti ka vepruar sinkron me ata që nuk janë në favor të agravimit të mëtejshëm të krizës politike.

Por gjithësesi, cilët do që të kenë qenë faktorët që ndikuan mbi vendimin e presidentit një gjë është e qartë: më mënyrës su u shpall, me argumentat që u justifikua dhe me formulën që gjeti për ta kaluar, ai la një shije të çuditshme. Eshtë pikërisht ajo që ka ngjallur këto dyshime. (lapsi.al)

 

Komentet

Comments

Pyesni Berishen?

Me kete veprim as mish as peshk Nishani ja la topin Lul Bashes qe deklaroi se vetem mbi trupat tane mund te kaloje Xhafa per tu futur ne Ministrine e Brendeshme. Nese ata qe i thane Nishanit te dekretoje Xhafen i thone dhe Lulit te mbaje fjalen atehere te presim ....... ???????

Nese ju futemi teorive konspirative se pse e beri presidenti Nishani kete, pse te mos flasim edhe per nje variant tjeter se duke lene si minister te mbrendshem nje person teresisht te kompromentuar si Xhafa, opozita e ne pergjithesi opinioni publik shqiptar, do te kete arsye me shume per ta demaskuar plotesisht qeverine Rama. Nuk besoj se administrata Trump do te mbaje ne Shqiperi deri ne zgjedhjet e ardheshme, nje ambasador perkrahes te Edi Rames e arsyet jane te shumta e te ditura. Nuk kishte ndodhur ne Shqiperi ne keto 27 vite, qe nje ambasador amerikan te vleresoje nje hetues te diktatures komuniste qe ka ushtruar tortura kunder shqiptareve amerikanedashes, te shprehej publikisht se e vlereson emerimin e tij si nje gje pozitive qe do te sjelle "energji te reja" ne qeverisje.

Ambasadori amerikan LU e cilesoi Xhafen si reformatorin e drejtesise,ndersa Rajersoni ne 1992 e quajti Berishen simbolin e Lirise.Pordhe me rigon.Kot lodhen 2B-te se asnje nuk i degjon me,u konsumuan se genjyeri ne gjith boten.Ka nje vit qe amerika dhe BE e dine qe 2B mashtron dhe do te fitoje kohe,gjithcka qe ben sot 2B jo cadra,jo Mziu,jo elektronike,e dengla koti jane parashikuar si obsione ,dhe keto obsione dolen te verteta.Nuk ecet me mashtrime me boten,jo trump,jo Obama,jo Soros ..kot fare Europa ja tha qarte:leri pordhet ne cader dhe shko ne parlament,Nishani ka ngel si mut,presioni amerikan dhe europian jane teper serioze..ore keni vjedhur dhe jeni komplet te korruptuar,Xhafa eshte nje edepsez dhe qe ka graden Master ne Karrierizem ,edhe kryeminister mund te behet.

Kjo tregon qe kurre s'ka qene president ! Eshte nje berishian i deshtuar sic jane te gjithe deputetet e PD! Pjella deshtake te nje ujkonje mesjetare Sali!

nishan ja la barren mbi shpin qelbesirave nji miljon.paramendo vetem kryma qenefi negjmije nxjerrin ku ka dhjer stalini.me kete krymb senior shok i andi bushatit do ngihet lesh negjmije .

Nese ka konspiracion ketu e ka emrin LSI Ilir Meta+Sali Berisha mesa duket Kjo dyshe do te marre kontrollin e PD duke e lene dule malindin Bashe me gisht ne goje me gjithe cadren e tij

O "Ari" me fal,po nuk shprehesh dot ndryshe dhe te shkrauash shqip, po dukesh se je diversant i demokracise,te pakten sjko dhe pri thnonjte.

Kjo pune ndahet ne USA. Ne se Trump i mban mend fjalet e Rames dhe hakmerret, Basha e ka Kryeministrine te veten. Ne se Trump harron, Rama mund t`ja hedhe edhe njehere. Por nuk ma merr mendja se nje burre si Trump (qe la Merkelin si legene) i harron sharjet e nje spurdhjaku si Rama.

Add new comment