ISIS, një vit mbushur me mizori

Viti qe lame pas ishte nder me tragjiket per Europen, qe u trondit nga disa sulme terroriste. Ato mbajnë vulën e Shtetit Islamik. Franca, Belgjika dhe Turqia u vune ne shënjestër te mizorive te besnikeve te ISIS. Mëngjesin e 22 marsit, tre sulme te koordinuara me bomba goditen Belgjikën, dy ne aeroportin Zaventem te Brukselit dhe nje ne stacionin e metrosë ne Malbek. 32 vete humben jeten dhe mbi 340 u plagosen. Autoret i përkisnin te njëjtës celule terroriste te sulmeve te Parisit te vitit 2015.
Europa u trondit serish ne 14 korrik, ne zemër te saj ne France. Nje sulmues tunizian, me nje kamion shtypi turmat e njerezve qe festonin ne nje shëtitore Ditën e Bastijes ne qytetin e Nices. 86 persona humben jeten dhe 434 u plagosen. Autori i sulmit u vra me pas nga policia.
Turqia ishte nje nga shtetet qe gjate 2015-es u përball me disa sulme te militanteve te ISIS. Ne 28 qershor nje sulm me bombe e me arme ne aeroportin Ataturk te Stambollit shkaktoi 44 viktima, ndërsa me 20 gusht ne Gaziantep nga shpërthimi i nje bombe ne nje dasme, gjeten vdekjen 30 vete.
Edhe Gjermania ishte ne shënjestër te disa sulmeve. Me tragjiku ishte ai i 19 dhjetorit, ku nje tunizian perplasi me kamion turmat e njerëzve ne tregun e Krishtlindjes. 12 vete humben jeten.
I përballur me sulmet e koalicionit kundër terrorizmit, ISIS është përpjekur te godasë vendet qe janë bere pjese e tij, duke nxitur mbështetësit te vazhdojnë te ndërmarrin akte terrori./vizionplus

Caption: 
WWW.LAPSI.AL

Komentet

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.