Planet

1 year 11 muaj më parë 0

Përse ekzistojmë? Përse asgjëja ka një prirje natyrore që të krijojë universe

Afro 13.7 miliardë vjet më parë, krejt papritur, që nga boshllëku u shfaqën në mënyrë shpërthyese...
1 year 11 muaj më parë 0

Hijet e Greit u shkruan në një telefon Blackberry

“50 hijet e Greit” para se të bëhej filmi më i përfolur dhe i shikuar, dhe libri më i shitur,...
1 year 11 muaj më parë 1

Gjykata e Hagës/Rrëfimi i fëmijëve prindërit e të cilëve u dënuan për krime lufte

Një ditë pranvere, 26 vjeçarja Biljana mbërriti në shtëpinë e familjes së saj në Beograd e etur për...
1 year 11 muaj më parë 3

Ky është babai i Eliza Dushkut

Eliza Dushku e ka shfaqur gjithnjë me krenari origjinën e saj shqiptare. E madje është bërë edhe...
1 year 11 muaj më parë 41

Opozita maqedonase publikon përgjimet: “Qeveria e Gruevskit kontrollon gjykatat dhe prokurorinë”

Pesë biseda të përgjuara u publikuan në konferencën për shtyp të zhvilluar të dielën nga partia...
1 year 11 muaj më parë 2

Pse Siriza është e rrezikshme

Më 25 janar, Greqia votoi në shumicë për ndryshim, duke hequr nga pushteti dy parti politike – Nea...
1 year 11 muaj më parë 2

Profil/ Kush është njeriu që denoncoi miliardat e fshehura në Zvicër

Një takim në Paris, një javë më parë. Hervé Falciani, 42 vjec, ezmer, i veshur në mënyrë elegante...
1 year 11 muaj më parë 1

Kriza në Ukrainë/ Le Monde polemizon me Sarkozy, Krimeja dhe Kosova nuk janë njëlloj

Në një shkrim të gjatë të botuar sot, gazeta më e madhe franceze “Le Monde” hyn në polemikë me...
1 year 11 muaj më parë 899

Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesit (foto)

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një...
1 year 11 muaj më parë 3

Tjetër akuzë për Tony Blair/ I dorëzonte tek Gadafi opozitarët libianë

Toni Blair po përballet me një tjetër akuzë publike, këtë radhë se në mënyrë të jashtëligjshme i ka...
1 year 11 muaj më parë 0

Edhe Korça do të ketë Kullën e Sahatit

Edhe Korça do të ketë një Kullë të Sahatit. Ajo e ka pasur atë deri në vitet “30 por që u rrënua me...
1 year 11 muaj më parë 64

Harta e lirisë në botë

Para pak ditësh “Freedom House” publikoi raportin e tij 5-vjeçar që tregon nivelin e lirisë në të...
1 year 11 muaj më parë 0

Reportazh/Kjo është rruga nga "arratisen" kosovarët*

Në Ashothalom dhe Morahalom, qytete që gjenden përreth brezit kufitar ndërmjet Hungarisë dhe...
1 year 11 muaj më parë 2

Vetëm burra në konferencën për gratë

Një foto e konferencës “Gruaja në shoqëri”, e mbajtur në Arabinë Saudite, po bën xhiron e botës në...
1 year 11 muaj më parë 2

Historia e borxhit gjerman ndaj Greqisë që nuk u kthye kurrë

Në vitin 1942, Banka Kombëtare e Greqisë i dha Rajhut gjerman një hua prej 476 milionë marka, të...
1 year 11 muaj më parë 8

Reportazh/ Fshati indian bëhet me frigorifer për herë të parë

Santosh Choedhury po lëviz sa poshtë e lart duke folur në celular. “Edhe sa kohë?” - pyet ai i...
1 year 11 muaj më parë 1

Shkencëtarët: Thuajini lamtumirë tullacllëkut

Humbja e flokëve shumë shpejt mund të jetë një problem i së shkuarës. Kjo, sipas një grupi...
1 year 11 muaj më parë 0

Edhe Berati do të ketë “Kullën e sahatit”

“Nje nder kullat e humbur te sahatit, qe deri ne shekullin e 20 e ka hijeshuar siluetën e qytetit...
1 year 11 muaj më parë 499

Çfarë do të ndodhte nëse Hitleri do ta fitonte luftën

Një nga shqetësimet më të mëdha të shprehura nga historianët është: Çfarë do të kishte ndodhur nëse...
1 year 12 muaj më parë 0

Marëveshja SHBA-Kubë/ A ka paqe mes vëllezërve Kastro?

Nga David A. Grahamjan/ Që prej shpalljes që habiti shumëkënd dhjetorin e shkuar, se SHBA dhe Kuba...
1 year 12 muaj më parë 8,940

The Economist 2015/Si duhet të sillemi me ariun Putin?

Çdo vit revista e mirënjohur botërore “The Economist” boton një numër special me atë që pritet të...
1 year 12 muaj më parë 1

100 vjet nga biseda e parë telefonike

Sot, të bësh një bisede telefonike nga Nju Jorku në Kaliforni nuk llogaritet si diçka madhështore,...
2 years 1 ditë më parë 1

Konferencë poshtë këmbëve të Davidit

Më shumë sesa ajo që u tha në konferencën e përbashkët për shtyp mes kancelares Angela Merkel dhe...
2 years 2 ditë më parë 0

Sekretet e avionit Air Force One të Presidentit të SHBA

Air Force One është mes simboleve më të njohur të presidencës amerikane. I gatshëm për të...

Pages